Giertych? Nigdy w życiu!

 
Demonstracja antygiertychowska organizowana przez Inicjatywę Uczniowską i środowiska wolnościowe rozpoczęła się w Warszawie o 14.00 na Placu Zamkowym. Na miejscu stawiło się około 300 osób – gimnazjalistów, licealistów i członków m. in. Federacji Anarchistycznej, Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy, Młodych Socjalistów, Racji, Zielonych 2004 oraz Pracowniczej Demokracji tradycyjnie i ekspansywnie eksponującej tabliczki ze swoim logo.

Stopniowo liczba manifestantów rosła osiągając na Nowym Świecie liczbę około 1000 osób. Demonstracja spotkała się z przychylnym przyjęciem przechodniów, wielu z nich przyłączyło się do pochodu. Kusiły ich liczne transparenty i skandowane hasła, m. in. "Wolnościowa edukacja", "Wszystkie szkoły w ręce uczniów", "Zostawcie szkoły faszystowskie matoły", "Wolna szkoła - religia do kościoła", "LPR to zbiór zer", "Roman Giertych musi odejść". Protestującym przygrywała grupa samby, gwizdały gwizdki, było kolorowo, głośno i wesoło.

Na wysokości pomnika Stefana Wyszyńskiego pochód napotkał kilkuosobową grupę kontrdemonstrantów z nieco niekompatybilnymi z celami protestujących banerami, np. "Precz z antypolonizmem".

Demonstracja dotarła pod gmach Sejmu po 15.00. Na miejscu wspierała ją platforma z nagłośnieniem, które niestety po kilkunastu minutach odmówiło posłuszeństwa. Uczestnicy zajęli okoliczne trawniki i wygrzewali się w majowym słońcu. Po przemowach organizatorów i chętnych manifestantów protest zakończył się.

Była to kolejna demonstracja przeciw wyborowi Romana Giertych na stanowisko Ministra Edukacji. Jej inicjatorzy planują kolejne akcje obywatelskiego sprzeciwu wobec tej nominacji. Następny protest w Warszawie odbędzie się w sobotę 20.05. o 15.00. Demonstracja ruszy spod Kolumny Zygmunta.

Zapowiedzi i relacje z poprzednich protestów z całej Polski:

indymedia

[WROCŁAW ]Nie dla Giertycha !
[katowice]Roman musi odejść...
[Katowice] Demo Inicjatywy Uczniowskiej
[Częstochowa]demo przeciw polityce Giertycha
demonstracja przeciwko faszyscie w Krakowie
[Rzeszów] Nie dla Giertycha!
Protest przeciw Gietychowi (Poznań)
GIERTYCH? NIGDY W ŻYCIU!!! (Warszawa)
Demonstracje IU dziś i jutro! (ogólnopolskie)

homepage:: http://poland.indymedia.org

add a comment on this article