Masowe blokady G8

 
W dniach 7-8 czerwca w Heiligendamm odbędzie się kolejny szczyt przywódców najbogatszych państw świata, zwany w skrócie G8. Szczyty G8 odbywają się corocznie od 1975 r., za każdym razem w innym miejscu. Dla polityków decydujących o obliczu współczesnego świata są okazją do rozmów w nieformalnej atmosferze. W skład grupy wchodzą od 1975 roku USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia i Włochy, rok później przystąpiła Kanada, a od 1998 roku także Rosja.

Kraje G8 zamieszkiwane są przez zaledwie 14% ludności świata, jednak dysponują 65% światowego bogactwa. Spotkania państw G8 wyznaczają kierunki polityki międzynarodowych instytucji, takich jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) czy Światowa Organizacja Handlu (WTO). Wiele decyzji z obszaru polityki i gospodarki podejmowanych na oficjalnych spotkaniach i forach międzynarodowych swój początek ma właśnie w trakcie szczytów G8. G8 nie posiada formalnego statusu i nie jest odpowiedzialne przed żadną instytucją międzynarodową. Więcej o krytyce G8 można przeczytać w tekście „Czym jest grupa G8?”.

Wszędzie, gdzie odbywają się szczyty G8, dochodzi do masowych protestów społecznych. Dlatego kolejne spotkania organizowane są w trudno dostępnych miejscach, z dala od dużych centrów miejskich. W tym roku na miejsce obrad wybrano zamek w maleńkiej miejscowości Heiligendamm (20 km od Rostocku) na północy Niemiec. Miejsce otoczone zostało naszpikowanym elektroniką płotem, mającym je zabezpieczyć od strony lądu i morza. W odpowiedzi na oficjalny szczyt od wielu miesięcy przygotowywane są masowe blokady i demonstracje aktywistów z całej Europy. Wszystko wskazuje na to, że będą to jedne z największych protestów w historii ruchu alterglobalistycznego w Europie. Nie zabraknie tam także aktywistów z Polski.

Pierwsze akcje i demonstracje odbywają się już teraz w Hamburgu i Berlinie. Antyszczyt rusza oficjalnie 2 marca wielką demonstracją w Rostocku. Tego samego dnia w Schwerin odbędą się akcje antyfaszystowska w odpowiedzi na demonstrację organizowaną przez faszystowską partię NPD.

Punkty zbiorcze zorganizowano w Berlinie, Hamburgu i Rostocku. Mają stanowić zaplecze koordynacyjne i informacyjne. Będzie tam można uzyskać potrzebne informacje, nawiązać kontakt z lokalnymi aktywistami, odbywać się będą dyskusje i warsztaty. Oprócz punktów zbiorczych wokół strefy Heiligendamm będą funkcjonowały trzy obozy dla przybyłych na protesty aktywistów: w Rostocku (przewidziany na 5-6 tys. osób), w Reddelich (3-5 tys. osób) oraz w Wichmannsdorf (1,5-3 tys. osób). Szczegółowe informacje na temat obozów można znaleźć na stronie Dissent!.

Głównym celem protestujących jest zakłócenie obrad. W ciągu wielu dni organizowane będą blokady, zarówno zdecentralizowane, jak i masowe. Obok blokad i akcji protestacyjnych w dniach 5-7 czerwca odbędzie się alternatywny szczyt – cykl wystąpień i warsztatów na tematy takie, jak globalizacja, zmian klimatycznych, deregulacja rynku pracy, edukacja, wojna, migracje i inne. Program konferencji. Równolegle koło Heiligendamm odbędzie się RAF, czyli Resistant Art Festiwal. Głównym hasłem festiwalu jest: „Kultura alternatywna przeciwko ograniczaniu wolności i ujednolicaniu narodów i kultur. Sztuka jest naszą bronią”. Informacje o festiwalu na stronie Free 4 alternatives. Kolejnym projektem są karawany rowerowe – ich uczestnicy na protesty przyjeżdżają na rowerach z różnych części Europy: z Węgier, Szwecji, Belgii czy Berlina.

Akcje solidarnościowe z protestami przeciwko G8 będą się odbywały w wielu miastach Europy. W Polsce akcja KosmoKlaunów organizowana jest w Krakowie i będzie zsynchronizowana z podobnymi akcjami we Francji, Włoszech i Belgii.

Przygotowujący protesty aktywiści już spotykają się z represjami. W maju policja ogłosiła zakaz wszelkich demonstracji, link: zakaz demonstracji 1, zakaz demonstracji 2 w wyznaczonych strefach, tj. w promieniu kilku kilometrów od płotu otaczającego miejsce obrad, na drogach dojazdowych do Heiligendamm i wokół lotniska Rostock Laage. Organizatorzy marszu gwiaździstego wystosowali apel przeciwko zakazowi demonstracji. Zakaz został /a> w Schwerinie. 9 maja policja najechała na skłoty i mieszkania aktywistów w Berlinie i Hamburgu pod pretekstem szukania dowodów na działalność terrorystyczną. Kilka osób aresztowano, zarekwirowano sprzęt komputerowy. Od aktywistów policja pobierała próbki zapachowe. Wydarzenie to pociągnęło za sobą szereg protestów i akcji solidarnościowych w całej Europie. Na początku maja w Utrechcie /a> jadącą na antyszczyt. Aresztowano około 115 osób pod zarzutem zbyt dużej liczebności grupy i tamowania ruchu drogowego. 25 maja zawieszony został układ Schengen, czyli przywrócono kontrole na granicach w krajach strefy Schengen. Sytuacja ta potrwa do 9 czerwca.

Organizatorzy protestów przygotowali poradniki prawne, dostępne również w polskiej wersji językowej, roszerzona wersja i PDF. Wersja angielskojęzyczna: 1, a href=”https://www.indymedia.org.uk/en/2007/03/364786.html”>2.


Szczegółowe informacje na temat antyszczytu można znaleźć na stronach: www.dissentnetwork.org; www.gipfelsoli.org; w biuletynie informacyjnym sieci Dissent!.
Materiały filmowe na temat G8 można obejrzeć na stronie G8 TV, a informacyjny slideshow na stronie gipfelsoli.

Oraz na stronach:
www.g8-2007.de | www.g8-germany.info | www.blockaid.org | www.hamburg.dissentnetzwerk.org | www.no-g8.tk | www.friedenskooperative.de | www.heiligendamm2007.de | www.g8-alternative-summit.org | www.antig8.tk | www.vision07.ne | http://www.nadir.org | http://www.iaf-ifa.org | www.irevolution.int.tc | www.lists.riseup.net | www.g8andwar.de | www.dissent.org.uk | www.wombles.org.uk | www.indymedia.org.uk
PROGRAM ANTYSZCZYTU:
-Piątek, 1 czerwca
Dzień akcji antywojennych

-Sobota, 2 czerwca
Otwarcie obozów. Wielka demonstracja w Rostocku.
Demonstracja antyfaszystowska w Schwerin, w odpowiedzi na organizowaną tego dnia przez nazistów manifestację w tym mieście
Koncert

-Niedziela, 3 czerwca
Dzień akcji poświęconych Globalnemu Rolnictwu

-Poniedziałek, 4 czerwca
Dzień poświęcony problemom migracji

-Wtorek, 5 czerwca
Akcje przeciwko militaryzmowi, wojnie i torturom

-Środa, 6 czerwca
Akcje przeciwko militaryzmowi. Blokada lotniska Rostock Laage
Od rana masowe oraz zdecentralizowane blokady wokół strefy Heiligendamm
Wieczorem obrady i ustalanie strategii

-Czwartek, 7 czerwca
Marsz gwiaździsty
Zdecentralizowane blokady
Blokada lotniska Rostock Laage

-Piątek, 8 czerwca
Międzynarodowy dzień akcji bezpośrednich przeciwko zmianom klimatu i G8
Zdecentralizowane blokady wymierzone w wyjeżdżających z Heiligendamm
Finałowa demonstracja w Rostocku

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2007/05/29197.shtml

add a comment on this article