Marsz w Oaxaca

 
W dniu 25 listopada odbyła się demonstracja w stolicy stanu Oaxaca zorganizowana przez APPO ( Zgromadzenie Ludowe Mieszkanców Oaxaca).

Marsz ten miał na celu pokazanie gubernatorowi stanu Oaxaca - Ulisesowi Ruiz Ortiz, że miejscowa ludność nie poddała sie w walce o odebranie władzy temu tyranowi, a także upamiętnienie wydarzeń z dnia 25 listopada 2006 roku.

Dwa lata temu APPO chciało zorganizować 48 godzinną blokadę kilku tysięcy policjantów stacjonujących w centrum miasta Oaxaca. W godzinę po dotarciu zwolenników APPO do centrum miasta doszło do gwałtownych starć policji i ludności sprowokowanej przez paramilitarystów i policjantów ulokowanych na dachach budynków.

We wtorkowej demonstracji, jak zazwyczaj, wzięło udział kilkaset tysięcy osób. W drodze do centrum miasta kilkudziesięciu "libertatrios" ( wolnościowcy - tak nazywają siebie miejscowi anarchiści, magoniści, autonomiści, antyautorytaryści, indywidualiści itd. ) malowało i demolowało t. zw. symbole władzy i kapitalizmu. Zostały zniszczone dwa posterunki policji, stanowa siedziba PRI ( Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej ), kilka banków oraz sklepów. Zdemolowano m.in. nowo otwarty hipermarket, którego otwarcie zostało zaplanowane na ten sam dzień co Mega Marsz. Wielu mieszkańców uważa, że była to prowokacja i wielce prawdopodobne jest, iż gubernator i właściciel zawarli porozumienie w tej sprawie.

Po kilku godzinach marsz dotarł do centrum miasta t.zw. zocalo. Pomimo braku policji i obecności kilkuset tysięcy zwolenników APPO, nie zdecydowano się na ponowną okupacje centrum jak w roku 2006. Na przygotowanej scenie miały miejsca przemówienia i przedstawienia teatralne. Na zakończenie, w czasie przemówienia Davida Venegas'a ( był więźniem politycznym przez 11 miesięcy i jest członkiem organizacji wolnościowców VOCAL ) doszło do incydentu. Członkowie FPR (partia komunistyczna Front Popularno - Rewolucyjny ) sprowokowali "libertarios" i doszło do bójki pomiędzy obiema grupami. Istnieją podejrzenia, że FPR próbuje zmonopolizować APPO i marginalizuje "libertatrios".

Relacja w newswire

Więcej informacji: 2

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2008/11/39859.shtml

add a comment on this article