Włochy: ciąg dalszy studenckiej rebelii

 

W sektorze edukacyjnym we Włoszech trwa nadal wznowiony w październiku strajk uczniów, studentów, nauczycieli i pracowników naukowych przeciw cięciom budżetowym w oświacie. Duża część szkół i uniwersytetów jest nadal okupowana. Hasłem ruchu Onda Anomala ("fala anomalii") sprzeciwającego się reformie szkolnictwa forsowanej przez Minister Gelmini oraz likwidacji zabezpieczeń zatrudnienia jest slogan "Nie będziemy płacić za wasz krysys!". W piątek, 28 listopada w całym kraju miała miesce kolejna fala ulicznych demonstracji i blokad.

Chronologia akcji protestacyjnych:

17/10/08 - strajk generalny głównych związków zawodowych (Cub, Cobas i in.)
30/10/08 - strajk szkolny dużych centrali nauczycuielkich i autonomoczna mobilizacja studentów
07/11/08 - protesty sudenckie w miastach w całych Włoszech
14/11/08 - olbrzymia ogólnokrajowa demonstracja ruchu w Rzymie
15-16/11/08 - krajowy zlot Fali na uniwersytecie la Sapienza w Rzymie
28/11/08 - protesty studenckie w całym kraju

KOLEJNY WIELKI DZIEŃ AKCJI: 12 grudnia

Strajk generalny ogłoszony przez + autonimiczna mobilizacja Fali

Analiza założeń, historii i postulatów studenckiej rebelii i ruchu Onda Anomala - warto przeczytać i rozpowszechniać!:

W zeszły piątek, w Rzymie, setki studentów La Sapienza udało się do Aula Magna w budynku administracyjnym i zablokowało ceremonię inauguracyjną nowego roku akademickiego skandując m.in.: Nie ma czego świetowac!, "Frati barone sei solo un buffone". ("rektorze Frati, jesteś tylko bufonem), "Baronowie precz z uniwersytetu". Jedyna rzeczą warta inauguracji jest zdaniem protestujących auto-reforma uniwersytetu, którą zainicjował już ruch studencki i pracowniczy organizując w czasie konfliktu m.in. samodzielnie prowadzone seminaria, kampanie poświęcone kwestiom opieki społecznej i płac, auto-redukcje i inn.

Filmy z inauguracji:
anomalia.blogsome.com

Studenci następnie ruszyli na ulice na zewnątrz kampusu. Przez cały dzień w różnych punktach miasta trwały demonstracje i blokady. Nagłaśniano m.in. sprawę ucznia z Turynu, który zmarł w szkole, oskarżając o jego smierć polityków obcinających dofinansowanie dla szkół, oraz kampanię na rzecz autonomicznych reform i "autoriduzioni" (autoredukcji): obywatelskiego nieposłuszeństwa i walki o tańsze usługi edukacyjne i socjalne.

Masowe akcje protestacyjne miały równiez miejsce 28 i 29 listopada m.in. w Neapolu, Turynie, Bolonii, Mediolanie, Wenecji, Padwie (relacje z protestów)

"Fala" przygotowuje sie również do rozmów z tymi związkami, które zapowiedziały udział w zbliżającym się strajku generalnym planowanym na 12 grudnia.

Relacje między autonimicznymi rychami studenckimi i związkami były zawsze problematyczne. Sytuacja ta obecnie ulega zmianie - strajk generalny zaczyna być powszechnie postrzegany jako rezultat mobilizacji "Fali". Do przystąpienia do strajku wewały jako pierwsze związki sektora publicznego FIOM i CGIL, a następnie podstawowe centrale (Cobas, SdL, CUB).

W Rzymie 'Fala' wzywa do rozmów ze związkami. Ma uniwersytecie la Sapienza mają się odbyć dwie dyskusje "okrągłego stołu" pod hasłem "nowe służby socjalne, praca i wiedza". Dziś, 5 grudnia na wydziale nauk politycznych trwa dyskusja z przedstawicielami CGIL.

Kolejne rozmowy, tym razem z przedstawicielami Cobas, Cub i SdL odbęda się 11 grudnia.

Więcej informacji:
Indymedia UK
http://anomalia.blogsome.com/
http://www.uniriot.org/
http://www.edu-factory.org/

Chronologia protestu + zdjęcia:

http://www.uniriot.org/index.php

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2008/12/40097.shtml

add a comment on this article