[P-ń] Zamiany klimatu - zmiana systemu

 
Ulicami Poznania przeszedł wczoraj blisko 1000-osobowy marsz pod hasłem "Klimat - teraz!". W demonstracji szeroko reprezentowane było środowisko anarchistyczne, które odpowiedziało na apel poznańskiej Federacji Anarchistycznej do wzięcia udziału w proteście.

Jak zwykle mocne uderzenie stanowiły połączone siły samby z Polski i zagranicy. Blok anarchistyczny prowadził transparent z hasłem „Zmiany klimatu, wymagają zmiany systemu”. Skandowano: „Konferencja hipokrytów”, „Kto podgrzewa tutaj klimat – ten kto władzę w ręku trzyma”, „Dla ministrów środowiska – mamy pracę na wysypiskach”, „To nie giełda wy barany – dość kupczenia emisjami”, „Nie prosimy lecz żądamy – Konferencję zamykamy”, oraz hasła antykapitalistyczne.

W przemówieniach i wypowiedziach dla pracy sygnalizowano, że redukcja emisji CO2 jest czym innym dla Polski i Francji, dla Chin i USA, dla wschodniej i zachodnie Europy, dla biednego Południa i bogatej Północy, która swój dobrobyt zawdzięcza wcześniejszej (i obecnej) ekologicznej i ekonomicznej kolonialnej eksploatacji reszty części globu. Wg aktywistów, ocieplenie klimatu, a zwłaszcza degradacja środowiska naturalnego, nie jest wielkim, globalnym szwindlem. Szwindlem natomiast jest Konferencja Klimatyczna w Poznaniu, której jedynym efektem może być obciążenie kosztami walki z szkodliwymi emisjami, biednych regionów i krajów, oraz najuboższe warstwy społeczne.

O ile część stowarzyszeń i organizatorów Marszu szła w nadziei, że politycy ochronią ziemię przed ekologiczna degradacją, o tyle anarchiści wyrażali przekonanie, że politykom, urzędnikom i korporacjom ufać nie można. Kwestię zagrożenia środowiska da się tylko rozwiązać dzięki zmianom systemowym, oddolnym i radykalnym.

Więcej zdjęć:
foto.rozbrat.org

Dziś na poznańskim skłocie "Rozbrat" odbędzie się międzynarodowe spotkanie aktywistów przygotowujących się do kampanii przeciwko konferencji Klimatycznej COP-15 w Kopenhadze w 2009.

Zobacz więcej
ww.rozbrat.org

Tekst w newswire

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2008/12/40174.shtml

add a comment on this article