Mediolan: eksmisja skłotu Cox18

 
W czwartek 22 stycznia włoska policja na wniosek prawicowych władz Mediolanu dokonała eksmisji historycznego centrum socjalnego i skłotu Conchetta, zwanego również Cox18, zmuszając mieszkańców do wyjścia i blokując dostęp do budynku

Cox 18 to miejsce legendarne dla niezaleznego środowiska Mediolanu, mieści się w nim m.in. księgarnia Calusca i centrum dokumentacyjne (Archivio Primo Moroni). Działał od 33 lat; w 1989 r. prawni właściciele terenu zgodzili się przekazać go skłotersom.

Policja po zablokowaniu dostępu do budynku przekazała go bez żadnych podstaw prawnych i wraz z całym wyposażeniem i prywatnymi rzeczami mieszkańców ratuszowi miejskiemu.

Likwidacja skłotu nie jest jeszcze przesądzona - od czwartku trwa mobilizacja w jego obronie. Po przyjeździe policji na via Conchetta przybyło mnóstwo osób by nie dopuścić do ewikcji, na ulicy zbudowano barykadę. Następnie ok. 16.00 zorganizowano spontaniczną demonstrację , która ruszyła pod siedzibę władz miejskich w Palazzo Marino pod hasłem "Letizia Moratti (minister spraw wewnętrznych) nic nie zrozumiała: Cox 18 nie jest na sprzedaż". W proteście uczestniczyły setki osób; Palazzo Marino obrzucono bombami dymnymi i petardami.

Mediolańskie władze likwidują dla zysku coraz więcej niezależnych ośrodków społeczno-kulturalnych przed mającym się odbyć w tym mieście Expò 2015, licząc na to że każdy metr kwadratowy ziemi w mieście zyskiwał będzie na wartości i działając w interesie prywatnego biznesu, spekulantów od nieruchomości i mafii.

Dzień przed ewikcją, 21 stycznia zapytanie w sprawie likwidacji autonomicznych centrów socjalnych Mediolanu złożył minister spraw wewnętrznych wice-burmistrz tego miasta i członek parlamentu, Mr Riccardo De Corato (ten sam pan nakazał również w 2007 r usunięcie muralu poświęconego pamięci Carla Giulianiego).

Dziś o 15.00 w Mediolanie z porta Ticinese wyruszyła kolejna demonstracja przeciw eksmisjom. Po niej demonstrujący zamierzają spróbować odbić skłot.

Zdjęcia

Źródła: /a>
imc-lombardia

Oświadczenie prasowe Cox18
Petycja online w sprawie zachowania Cox18

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2009/01/41929.shtml

add a comment on this article