Kolejne skłoty do likwidacji?

 
Liczba autonomicznych przestrzeni w Polsce może się wkrótce skurczyć. Działający od kilkunastu lat skłot Rozbrat w Poznaniu może wkrótce zostać zniszczony - miasto nie uwzględniło jego istnienia w swoim planie zagospodarowania przestrzennego. Podobny los ma czekać warszawski skłot Elba - właściciel terenu postanowił wyburzyć zajmowane przez to niezależne centrum kultury budynki; ich mieszkańcom grozi eksmisja. Środowiska związane z tymi ośrodkami zamierzaja walczyć o ich utrzymanie.

Demonstracje przeciw prywatyzacji przestrzeni publicznej i antyspołecznej polityce władz planowane są:

w Warszawie: 17 kwietnia (link do info o akcji) w Poznaniu: 9 maja (link do zaproszenia na demonstrację)

W dniu 17 kwietnia 2009 na ul. Jagiellońskiej 76 o godzinie 14:00 odbędzie się demonstracja przed siedzibą firmy Stora Enso Recycling Sp. z o.o. mająca na celu przekonanie zarządu firmy o zmianie swojej decyzji dotyczącej wyburzenia budynków niezależnego centrum kultury skłotu "Elba".

W tym samym miejscu o godzinie 13:15 odbędzie się organizowana przez kolektyw "Elba" konferencja prasowa. Tematem konferencji będzie działalność "Elby" oraz perspektywy funkcjonowania w przyszłości.

Skłot „Elba”, czyli niezależne centrum kultury, od pięciu lat jest miejscem bardzo aktywnym: odbywają się tam warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe, koncerty, wystawy, akcje społeczne i ekologiczne. Niedługo funkcjonujący na Żoliborzu skłot może stracić miejsce swojej działalności. Właściciel terenu prawdopodobnie chce wyburzyć budynki skłotu pozbawiając tym samym miejsca aktywności kilkuset osób.

Skłot „Elba” działa na zasadach non-profit. Od lat stanowi alternatywę dla komercyjnej rozrywki, jest również miejscem, w którym młodzież aktywnie i twórczo spędza czas. Miejsce to jest nieodpłatnie otwarte dla wszelkich społeczno-sportowo-kulturalnych inicjatyw, takich jak samba bębniarska, grupa żonglerska, Food Not Bombs, skatepark i wiele innych. Niezależne centrum kultury to znakomity przykład jak niewielkim nakładem finansowym i dużym zaangażowaniem można prowadzić prężną działalność społeczno-kulturalną. Skłot „Elba” jest jednym z nielicznych miejsc w Warszawie otwartych dla inicjatyw nie przynoszących zysku. Od lat promowana jest tu tolerancja, demokracja, kultura niezależna.

Ludzie aktywnie tworzący to niezależne centrum kultury nie zgadzają się z decyzją o wyburzeniu budynków. Według ich informacji teren nie ma jeszcze określonego przeznaczenia i po wyburzeniu budynków będzie stał pusty i bezużyteczny przez najbliższe lata.

Więcje informacji:

elba.bzzz.net

Mieszkańcy Rozbratu protestowali 8 kwietnia pod hasłem "Nic o nas bez nas. mamy prawo uczestniczyć" pod siedzibą Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, przeciw przygotowanemu tam projektowi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Sołacz. Plan obejmuje również tereny dzisiejszego Rozbratu i zakłada na nich rozwój ekskluzywnej zabudowy willowej. (zob. link)

9 maja w Poznaniu odbędzie się kolejna demonstracja w obronie Rozbratu. Kolektyw Rozbrat zaprasza wszystkich do udziału w tej manifestacji. Start: godz. 15.00 pod Operą (ul.Fredry).

Przyjezdni mogą liczyć na miejsca noclegowe - możecie zabrać także namioty.

Wieczorem piknik na Rozbracie.

Więcej informacji:

rozbrat.org

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2009/04/44046.shtml

add a comment on this article