[Grecja] Alarm dla Indymediów Ateny i Patras

 
Po grudniowej rewolcie w Grecji nastał okres zwiększonych represji i brutalności ze strony państwa. W trakcie oraz po rebelii skrajnie prawicowa partia LA.O.S i greckie władze zaczęły wywierać presję na Indymedia (Ateny i Patras), uznając że były one używane jako centra koordynujące akcje w trakcie rebelii (mimo że tej nie da się zorganizować przez internet), celowo ignorując informacyjną rolę Indymediów.

Prawicowe i skrajnie prawicowe organizacje oraz partie rozpoczęły ataki przeciw ateńskim Indymediom. Prawicowcy próbowali narzucić swoją prorządową propagandę przez blogi i zakłócać funkcjonowanie stron IMC, m.in. przez ataki hakerskie. Oświadczenia polityków w parlamencie i transmisjach telewizyjnych naznaczały Indymedia jako głównego wroga państwa.

Najgroźniejszym posunięciem jak na razie była interpelacja skierowana do ministra edukacji przez K. Velopoulosa, członka LA.O.S. Zapytał on ministra o potwierdzenie czy obie strony Indymediów są hostowane przez Państwową Politechnikę w Atenach i wezwał do natychmiastowych akcji w celu zamknięcia tych "niebezpiecznych" i "wspierających terroryzm", etc, stron.

Podsekretarz d/s edukacji, S. Taliadouros, ochoczo zgodził się z Velopoulosem stwierdzając “te strony stanowią zagrożenie dla demokracji" i wezwał dziekana politechniki do ich zamknięcia. Ignorując autonomię greckich uniwersytetów, wykorzystano wszelkie rodzaje nacisków politycznych i sądowych wobec władz uniwersyteckich w celu zablokowania adresów IP IMC Athens i IMC Patras. Podano też już informację, że nawet jeżeli władze uniwersyteckie postawią się ministrowi, to są inne sposoby, żeby je zamknąć.

Członek skrajnie prawicowej partii, LA.O.S, przypuścił też nowy atak na ateńskie Indymedia. W pytaniu poselskim stwierdził, że Państwowa Politechnika Aten udostępnia ateńskie Indymedia w celach, które nie mają nic wspólnego z badaniami i edukacją.

Helleńska Krajowa Organizacja Telekomunikacji wysłała też dokument procesowy do Państwowej Sieci Badań i Technologii, wzywający do zablokowania dostępu do Ateńskich Indymediów przez sieć światłowodową tej organizacji w ciągu pięciu dni. Stwierdzili też, że użyją wszelkich legalnych środków przeciw sieci, jeśli tak się nie stanie.

Status autonomii wszystkich greckich uniwersytetów zabrania policji wejścia i interwencji na terenach uniwersyteckich w celu zablokowania wykorzystania władzy państwowej do cenzurowania działalności akademickiej i politycznej, która kwitnie na uniwersytetach. Status ten przez lata broniony był przez znaczną większość społeczeństwa i wielu aktywistow przelało za niego krew.

Jedyne prawo, którego władza może użyć przeciw autonomii uniwersytetów i w celu zamknięcia Indymediów to przepisy antyterrorystyczne z 2001 roku. Biorąc pod uwagę, że wiele osób(niektóre niepełnoletnie), sądzono na bazie tego prawa podczas Grudniowej Rebelii w Larissie (pierwszy raz, kiedy zostało zastosowane przeciw demonstrantom), grozi ono rónież wolontariuszom Indymediów jako prawdopodobny scenariusz.

Dlatego greccy aktywisci proszą o ugoszczenie Indymediów Ateny i Patras na waszych serwerach, ponieważ utrzymanie ich działalności jest konieczne, szczególnie [teraz] - kiedy są lub mają zostać zamknięte - wbrew cenzurze i na rzecz wolności i informacji:

"Indymedia Ateny i Patras (oraz inne europejskie Indymedia i rewolucyjne strony znajdujące się na tym samym serwerze) stoją przed poważnym zagrożeniem uciszenia. Ruch i nasi towarzysze na całym świecie muszą bronić naszego głosu. Wzywamy naszych towarzyszy do stanu gotowości, jako że najbliższe dni będą krytyczne dla Indymediów w Grecji."

Z gorącymi pozdrowieniami
Kolektyw Indymedia Ateny i Patras
 http://athens.indymedia.org
 http://patras.indymedia.org


Więcej informacji:
 http://www.indymediascotland.org/node/16023

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2009/07/45898.shtml

add a comment on this article