Ssangyong: zakończyła się okupacja fabryki

 
Wczoraj koreańska policja i oddziały komandosów przypuściły zmasowany szturm na broniony przez protestujących robotników kompleks hal lakierniczych. Na dachy hal spuszczono z dzwigów kontenery z funkcjonariuszami sił specjalnych SWAT, którym udało się przejąć jeden z warsztatów. Częśc policjantów opuszono też na dachy z helikopterów. W ataku z powietrza wzieło udział ponad 400 funkcjonariuszy, w całej akcji pacyfikacji protestu uczestniczy ich prawie 4 tys. Między atakującymi i pracownikami wywiazały się zacięte walki, ktore wygasły dopiero wieczorem. Pod kontrolą protestujących został warsztat nr 2.

W trakcie strać na dachu spadło z niego dwóch robotników; liczba rannych po obu stronach jest bardzo duża. Wielu rannych przewieziono do szpitala. Koreańska telewizja wyemitowała nagrania na których widać, jak policjanci otaczają pojedyńczych robotników a następnie kopią ich i biją pałkami, nawet po tym jak ofiary sa skute i leżą twarzą do ziemi. Jeden ze strajkującyh straci przytomnośc po tym jak strzelono mu z bliska w głowę z gumowej kuli.

Wxczoraj upłunął termin ultimatum postawionego fabryce przez jej kredytodawców. Zakład mial zostać przeznaczony do likwidacji, jesli strajkującym nie uda się porozumieć z zarządem. Wieczorem, po odparciu ataku policji halę malarska opuściło ok. 100 robotników. Pod koniec negocjacji zewranych w zeszłym tygodniu, ostatnią ofertą zarządu koncernu była akceptacja przez 60% strajkujących przejścia na wczesniejszą emeryturę (wcześniej koncern upieral się przy redukcjach) i przejście pozostałych 40 procent na przymusowy, bezpłatny i bezterminowy urlop - do czasu kiedy nie zostaną wezwani ponownie do pracy. Dziś rano o 11.00 wznowiono negocjacje. W ich trakcie związek zawodowy zgodził się na emerytury dla 52% i bezpłatny urlop dla 48%. Udalo się więc ocalić 468 miejsc pracy z 976 o które walczono. Po 77 dniach okupacji ogłoszono też koniec strajku (ok. 14.30 lokalnego czasu), protestujący (a przynajmniej przeważająca większośc z nich) mają lada moment opuścić fabrykę.

Z warunkami ugody wynegocjowanymi przez związek nie zgodziło się ok. 20-30 osób, które odmowiły opuszczenia zakładu.

Źródła:
 http://libcom.org/news/ssangyong-occupation-has-ended-august-6-2009-06082009

 http://www.wsws.org/articles/2009/aug2009/skor-a06.shtml

Zdjęcia z wczoraj:
 http://libcom.org/news/ssangyong-occupation-update-august-5-2009-05082009


homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2009/08/46283.shtml

add a comment on this article