Ateny: masowe protesty w rocznicę 17 listopada

 
Wczoraj wieczorem na ulice Aten wyszło kilkadziesiąt tysięcy osób by upamiętnić rocznice protestów studenckich z 1973 r., w czasie tłumienia których zginęło ponad 20 osób, a kilkaset zostało rannych. Demonstranci przeszli spod Politechniki pod ambasadę Stanów Zjednoczonych oskarżanych o wspieranie brutalnych rządów wojskowej junty z lat 1967-1974. Był to największy marsz związany z wydarzeniami na Politechnice Ateńskiej od ponad dekady i największy protest uliczny od 5 maja tego roku. Wg szacunków policji, zawsze zaniżającej liczbę uczestników społecznych wystąpień, wzięło w nim udział ponad 30 tys. osób; wg organizatorów – ok. 50-60 tys. Podobne marsze zorganizowano także w innych greckich miastach. Demonstranci, poza sloganami rocznicowymi, skandowali także hasła przeciw gospodarczej polityce rządu wymuszanej ustaleniami UE, MFW i Europejskiego Banku Centralnego. W czasie marszu doszło kilkakrotnie do starć z policją, która zaatakowała protestujących gazem łzawiącym. W nocy w dzielnicy Exarcheia trwały starcia uliczne.

Z pierwszych raportów z demonstracji wynika, że atmosfera w czasie protestu była napięta i przypominała tą sprzed 36 lat, kiedy władze użyły czołgów do pacyfikacji studenckich buntów, zabijając kilkadziesiąt osób. Jeszcze przed jej rozpoczęciem doszło do bójek z młodzieżówką rządzącej partii PASOK, która chciała dołączyć do protestu. Marszowi towarzyszyły liczne oddziały prewencji z rękami na spustach pistoletów gazowych. Policja wielokrotnie przypuszczała szturm na maszerujących, próbując oddzielić grupy ludzi od głównego bloku demonstracji. Tłum wielokrotnie ostrzelano gazem. Ataki spotykały się z szybką reakcja zebranych – walki uliczne trwały w całym mieście. Wiadomo na razie o zatrzymaniu ok. 200 osób; wg policji rannych jest kilkunastu funkcjonariuszy.

Z doniesień korporacyjnych mediów dowiedzieć się można tradycyjnie i nieodmiennie, że starcia sprowokowane zostały przez “grupki zamaskowanych ludzi atakujących sklepowe witryny, policję i ambasadę USA kamieniami”. Pełne raporty z niezależnych serwisów powinny się pojawić dziś wieczorem.

Źródła:
 http://www.occupiedlondon.org/blog/2010/11/17/419-more-than-50000-march-today-in-athens-more-than-thirty-detentions-so-far-pictures-from-the-demo/

 http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1225795

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2010/11/52430.shtml

add a comment on this article