Chleba zamiast Igrzysk!

 
Blisko 1000 osób demonstrowało dziś w Poznaniu pod hasłem „Chleba zamiast igrzysk”. W proteście brali udział przedstawiciele i przedstawicielki różnych środowisk społeczno-politycznych z kilku miast. Celem było przedstawienie krytycznego stanowiska, dotyczącego organizacji Euro 2012 w Polsce oraz przełamanie monologu elit władzy, które próbują przedstawić Mistrzostwa jedynie w kategoriach własnego sukcesu.

Manifestacja rozpoczęła się o godz. 14.00 pod gmachem poznańskiej opery, gdzie zebrało się kilkaset osób. Marsz, którego trasa przebiegała w pobliżu strefy kibica, zakończył się pod Urzędem Wojewódzkim ok. godz. 17.00, w międzyczasie dołączyły do niego kolejne osoby.

Demonstrację zainicjowały pracownice poznańskich żłobków, którym prezydent miasta zamroził niskie płace do 2032 roku, jako pretekstu używając "kryzysu". Na samej akcji zjawili się przedstawiciele różnych organizacji - byli związkowcy z IP i ZSP, anarchiści, feministki, artyści, socjaliści oraz organizacje lokatorskie. Protestujący przynieśli transparenty krytykujące antyspołeczną politykę władz. Marsz urozmaicała samba, zaś po manifestacji grupa FNB rozdawała ciepłe posiłki.

Protestujący krzyczeli "Miasto to nie firma!", "Nie będziemy płacić za wasz kryzys!", "Mniej policji, więcej żłobków!", "Euro skończone, miasto zadłużone!". Przemawiali przedstawiciele różnych organizacji. Demonstracja spotkała się z dużym zainteresowaniem przechodniów i kibiców, również zagranicznych.

Więcej informacji:
10czerwca.eu
rozbrat.org

homepage:: http://poland.indymedia.org read more: http://pl.indymedia.org/pl/2012/06/55852.shtml

add a comment on this article